Opieka godzinowa seniora – dla kogo?

Wsparcie przy świadczeniu usług opiekuńczych dla seniora przydaje się wszystkim, którzy z uwagi na brak czasu czy kompetencji nie są w stanie samodzielnie zajmować się starszymi rodzicami czy dziadkami. Dzisiaj wiele osób korzysta z takiej formy pomocy, szczególnie że można wybrać konkretne godziny, w jakich świadczone jest wsparcie. Na czym to polega?

Czym jest opieka godzinowa?

Aby sprostać potrzebom osób, które szukają opiekunów osób starszych, wiele firm świadczących tego typu usługi oferuje wsparcie w konkretnych godzinach. To dobre rozwiązanie np. wtedy, gdy sam pracujesz, a po godzinach zajmujesz się seniorem. Na czas, kiedy Ty jesteś w pracy nie musi on zostawać sam. Towarzystwa dotrzymuje mu opiekun, który stawia się w wyznaczonym miejscu np. w godzinach od 9 do 17.

Opieka godzinowa jest przydatna także wtedy, gdy część dnia senior ma już zajętą np. przez wizyty lekarskie, rehabilitacje, czy nawet spotkania w klubie seniora. Popołudnia czy poranki może spędzać w towarzystwie opiekuna, który pomoże mu z toaletą, przypilnuje godzin przyjmowania leków, a nawet zmieni opatrunek. Zakres obowiązków zawsze jest ustalany indywidualnie.

Zalety opieki godzinowej dla seniora

Opieka godzinowa dla seniora ma wiele zalet. Przede wszystkim jest dobrą opcją dla tych, którzy nie potrzebują całodobowego wsparcia. Zapłacą oni znacznie mniej za mniejszą ilość godzin, co nie jest bez znaczenia w kontekście finansów. Wsparcie jest udzielane w wyznaczonych godzina – stałych lub zmiennych. Pozwala to elastycznie dopasować grafik i zapewnić seniorowi stałą opiekę, z uwzględnieniem umówionych wizyt lekarskich, zaplanowanych aktywności czy rehabilitacji.

W jakich wariantach może być świadczona opieka godzinowa? Do wyboru jest wiele opcji:

  • godziny nocne, zazwyczaj między 20 a 6 rano, kiedy senior śpi, ale może potrzebować pomocy w razie wyjścia do toalety, konieczności przyjęcia leków czy przekręcenia się na drugi bok,
  • godzinny dzienne – rano, w południe lub popołudniu – zakres czasowy jest dobierany indywidualnie do potrzeb, z uwzględnieniem innych zajęć seniora, np. opiekun może mu towarzyszyć w wyjściu do lekarza czy na rehabilitację.

Zawsze warto zapytać opiekuna osoby starszej o dostępność w innych porach. Niekiedy może zajść konieczność całodobowego wsparcia lub odwiedzenia podopiecznego w weekend. Stawki za niestandardowe godziny mogą być nieco wyższe, ale warto wziąć taką opcję pod uwagę w razie nagłej konieczności.