Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu opieki?

Korzystanie z usług świadczonych przez domy opieki staje się w naszym kraju coraz popularniejsze. Wynika to z kilku rzeczy – nasze społeczeństwo starzeje się, przybywa seniorów. Zarazem mają oni pieniądze, aby zapewnić sobie opiekę i wygodne warunki na jesień życia. Jeszcze inną kwestią jest pęd życia, który sprawia, że rzadziej niż kiedyś dzieci czy wnuki mogą opiekować się schorowanymi bliskimi. Bywa, że oprócz czasu brakuje im do tego także odpowiednich kompetencji.

Opieka w ośrodku czy domu podopiecznego?

To pierwsze pytanie, jakie musisz sobie zadać. Czy interesuje Cię pobyt seniora wraz zakwaterowaniem czy potrzebujesz dla niego opieki stacjonarnej w miejscu zamieszkania. Jeżeli starsza, niepełnosprawna osoba mieszka w wieżowcu bez windy to problemem może być pokonywanie schodów każdego dnia. Jeżeli zaś dysponuje własnym mieszkaniem i ma warunki do tego, aby przyjmować w nim opiekuna, to godzinna lub całodobowa opieka może okazać się dobrą (a na pewno tańszą) alternatywą dla pobytu w ośrodku.

Jakiej opieki wymaga senior?

Seniorzy mają różne problemy. Część z nich nadal pozostaje w pełni sprawna, lecz jest złakniona towarzystwa. Część ma problemy z ruchomością, porusza się na wózku, o kulach lub przy pomocy balkoniku. Inni są całkowicie unieruchomieni w wyniku udarów, urazów, po przebytych operacjach i potrzebują kompleksowej opieki doświadczonych medyków. W pierwszym przypadku wystarczy towarzystwo empatycznego opiekuna, w drugim i trzecim konieczne będzie zatrudnienie wykwalifikowanej pielęgniarki lub rehabilitanta.

Jaki jest standard usług?

Nie każdy dom opieki oferuje takie same warunki. Podopieczni w danym obiekcie mogą być objęci opieką kompleksową (lekarską, psychologiczną, fizjoterapeutyczną) lub otrzymywać tyko podstawową pomoc. Ważne jest też wyżywienie (ile posiłków, w jakich porach, czy jest możliwość dopasowania diety np. wegetariańskiej, lekkostrawnej).

Standard budynku też jest istotny. Chodzi tu o stacjonarne ośrodki – niektóre z nich są bardzo nowoczesne, mają własne sale ćwiczeń, parki do spacerowania, kaplice. Inne lata świetności mają za sobą. Ważne jest też to, czy obiekt umożliwia zakwaterowanie w pokojach jedno- czy wieloosobowych.

Kwestie budżetowe

Nie bez znaczenia jest też to, ile kosztuje korzystanie z danego rodzaju opieki. Wsparcie opiekuna tylko w wyznaczonych godzinach jest tańsze niż całodobowa opieka w domu. Ta z kolei kosztuje mniej niż stały pobyt w ośrodku. Warto dowiedzieć się o możliwościach uzyskania dofinansowania do pobytu.