Opieka nad osobami starszymi – sprawdzone, domowe sposoby na radzenie sobie z upałami

Nie otwieraj okien

Podczas upałów otwarte okno sprawi tylko, że nagrzane powietrze wpadnie do mieszkania. Jeśli chcesz je przewietrzyć, zrób to nad ranem, kiedy jest najchłodniej.

Jeśli otwierasz okno w ciągu dnia, skieruj wentylator w stronę okna lub go w nim postaw – tak aby wydmuchiwał powietrze za okno. To wydaje się irracjonalne, ale w ten sposób do mieszkania nie dostanie się gorące powietrze z zewnątrz.

W oknie można też zawiesić mokre prześcieradło. Parując, będzie schładzać wpadające powietrze.

Wyłączaj urządzenia elektryczne

Wszelkiego rodzaju gadżety elektryczne, komputery, telewizory, żarówki generują dużo ciepła, dlatego, w miarę możliwości, wyłączajmy je, kiedy nie musimy ich używać. Nie dość, że oszczędzamy energię, to jeszcze skutecznie obniżymy temperaturę w mieszkaniu.

Odetnij dopływ światła

Najskuteczniejsze są zewnętrzne żaluzje lub rolety – zatrzymają ciepło jeszcze przed szybą. Z wewnętrznych przesłon najskuteczniejsze są tradycyjne żaluzje aluminiowe, bo najlepiej odbijają światło. Mniej skuteczne są zasłony. Zwłaszcza ciemne zasłony lub rolety są mało skuteczne – będą się nagrzewać i oddawać ciepło do środka mieszkania.

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, od nasłonecznionej strony posadź przed nim drzewo. Cień to najlepszy sposób na zapewnienie chłodu latem. Różnica temperatur między zacienionym trawnikiem a nagrzaną przez słońce betonową powierzchnią może wynieść nawet ponad 20 stopni.

Przygotuj sobie termofor z lodem

Zanim lód się całkowicie roztopi, a woda ogrzeje, minie dłuższy czas. Takim termoforem można schładzać materac. Jeśli nie masz termoforu, włóż torebkę foliową z lodem do skarpety wypełnionej ryżem i schowaj do zamrażalnika. Taki „termofor” też sprawi, że lód będzie się rozpuszczał dłużej.

Jeżeli nie masz termoforu, wystarczy zamrozić wodę w plastikowej butelce. Zamiast ogrzewać ciało, stopniowo rozmrażająca się woda, będzie je skutecznie chłodzić. Zamrożoną butelkę wody możesz także nosić ze sobą w ciągu dnia. Przyda się do robienia chłodzących kompresów, a po rozmrożeniu, ugasi pragnienie.

Oswajaj swój organizm z upałem!

Organizm ludzki nie lubi nagłych skoków temperatury. Proces przyzwyczajania się może trwać nawet kilka dni. Najlepiej w tym okresie zminimalizować wysiłek fizyczny, który podnosi temperaturę naszego ciała, do momentu aż ciepło stanie się dla nas bardziej znośne. Gdy tylko czujesz, że upał cię zmęczył, nie odmawiaj sobie czasu na odpoczynek.

www.Nestor24.com

Nestor24 – opieka nad osobami starszymi