Obecność zwierząt pozytywnie wpływa na samopoczucie Seniora

Czasami Seniorzy są krytykowani za zbyt duże zaangażowanie w opiekę i relacje ze zwierzętami. Należy jednak pamiętać, iż wiele starszych osób jest samotnych. Często zatem wraz z wiekiem psy i koty stają się domownikami, towarzyszami, powiernikami.

Przyjaźń z psem lub kotem jest bardzo ważnym elementem życia wielu samotnych Sebiorów. Zwierzę niczego nie oczekuje a odwzajemnia bezinteresownie swoją miłością. Starsi ludzie mocno się do nich przywiązuje. Nie oznacza to, że relacje z czworonogami zastępują im kontakty z innymi ludźmi. Prawdą jest, że posiadanie zwierzaka zmniejsza poczucie samotności czy izolacji.

Osoby, które mają w domu psa lub kota, cechują się lepszym samopoczuciem psychicznym i deklarują mniejszy poziom izolacji w porównaniu z pozostałymi. Poza tym, posiadanie zwierząt ułatwia nawiązywanie nowych kontaktów.

Wydawać by się mogło, że opieka nad czworonogiem  jest uciążliwa. Niewątpliwie zależy to od nastawienia właściciela. Spacery ze zwierzętami, czy codzienne obowiązki są najczęściej uznawane za naturalną czynność. Opieka nad zwierzęciem ma pozytywne znaczenie, gdyż mobilizuje do codziennych rutynowych działań. Właściciele psów i kotów mają motywację do działania i w sposób widoczny rzadko towarzyszy im depresja. Z licznych badań wynika, że ludzie, którzy opiekują się zwierzętami, mają wyższy poziom aktywności fizycznej, co pozytywnie wpływa na zdrowie.

Seniorzy, pod których opieką znajdują się psy lub koty odznaczają się niskim poziomem stresu. Nawet wówczas, kiedy zachowanie ich podopiecznych wydaje się irytujące dla otoczenia, to wyzwalające się cechy „macierzyńskie” przyczyniają się do pozytywnego wpływu na emocjonalność otoczenia.

Niestety w życiu Seniora zdarzają się okresy niedyspozycyjności. Warto zatem zadbać o Opiekuna, który w razie potrzeby będą mogli przejąć na krótko obowiązki właściciela.

Opieka nad osobami starszymi_Nestor24