Brak apetytu u seniora. Jak sobie z nim poradzić?

Brak apetytu u osoby starszej jest często występującym problemem, który może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Zdarza się, że seniorzy odmawiają przyjmowania posiłków, co nierzadko skutkuje niedożywieniem i niedowagą. Prawidłowe odżywianie, odpowiedni poziom minerałów i witamin są niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia i samopoczucia. Gdzie doszukiwać się przyczyn braku apetytu u seniora? Jak sobie z nim poradzić? Podpowiadamy.

Powody braku apetytu u osób starszych

Przyczyn braku apetytu seniorów może być wiele, a jedną z nich – nieprawidłowa higiena jedzenia. Wraz z wiekiem metabolizm człowieka stopniowo zwalnia, a wraz z nim zanika łaknienie. To w konsekwencji sprawia, że seniorzy nie odczuwają głodu i odmawiają jedzenia. Problemem może być też brak systematyczności w kwestii godzin podawania posiłków, a także błędy żywieniowe, takie jak m.in. podjadanie czy spożywanie dużej ilości słodyczy. To wszystko może doprowadzić do schorzeń układu pokarmowego i problemów trawiennych – wrzodów, zgagi, zaparć, wzdęć i bólów brzucha.

Brak apetytu może być również spowodowany koniecznością przyjmowania leków, w których składzie znajdują się substancje powodujące obniżenie łaknienia. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że osoba starsza może mieć problemy z gryzieniem i połykaniem pokarmów lub cierpieć na zaburzenia węchu i smaku. Podawane potrawy mogą być w jej oczach po prostu nieatrakcyjne i niesmaczne.

Jak poradzić sobie z problemem braku apetytu u seniora?

Nie ma jednoznacznych zaleceń, które pomogłyby zachęcić seniora do spożywania posiłków. W kwestii rozwiązania problemu braku apetytu, kluczowe jest jednak znalezienie jego podstaw. Dopiero po rozpoznaniu przyczyny, należy podjąć określone kroki. Jeśli okaże się, że brak apetytu spowodowany jest chorobą, konieczne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego skupiającego się na “wyciszeniu” jej objawów. 

Osoby starsze często nie są w stanie zjeść dużo. Przyczyną jest wspomniany wcześniej spowolniony metabolizm. Dlatego też, można spróbować z jednej strony zmniejszyć podawane seniorowi porcje jedzenia, z drugiej zaś zwiększyć ich kaloryczność, poprzez dodawanie olejów roślinnych czy nabiału. Ważne jest też zróżnicowanie posiłków. Przydatne może okazać się wdrożenie składników lub leków zwiększających apetyt.

Warto przy tym pamiętać, aby wszelkie zmiany żywieniowe konsultować ze specjalistą i dopasowywać jadłospis do aktualnego stanu zdrowia seniora. Razem z posiłkami do organizmu dostarczane są niezbędne składniki odżywcze. Tylko odpowiednia ich ilość zapewni seniorowi zdrowie i dobre samopoczucie na kolejne lata.