Aktywizacja zawodowa polskich Seniorów jest ważnym aspektem społecznym a także gospodarczym

Aktywizacja zawodowa polskich Seniorów jest niestety bardzo daleka jest od ideału. Mimo, że temat  jest przedmiotem częstych debat i programów społecznych, plasujemy się pod tym względem na odległym 30. miejscu pośród 35 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Zdecydowanymi liderami są Islandia, Nowa Zelandia, Izrael, Estonia i Szwecja, gdzie Seniorzy nie tylko najdłużej pozostają na rynku pracy, ale są też obejmowani najróżniejszymi programami aktywizacji. W naszym kraju praca na emeryturze to zjawisko o wiele rzadsze, szczegółnie wśród kobiet. Dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2108 wskazują, że tylko 20% Polek w wieku 60-64 lat jest aktywnych zawodowo.

Niestety wśród naszych przedsiębiorców wciąż pokutują krzywdzące stereotypy o pracownikach 60+, a programy aktywizacyjne nie spełniają swojej funkcji. Wokół zatrudnienia osób dojrzałych przez lata powstało wiele mitów związanych m.in. z: mniejszą wydajnością, brakiem umiejętności, niechęcią do nauki czy lękiem przed nowymi technologiami oraz wyższymi kosztami zatrudniania i utrzymania takiego pracownika. Tymaczasem kandydaci z grupy wiekowej 60+ mają wiele zalet, z których nie wszyscy pracodawcy zdają sobie sprawę.

Są to zwykle osoby z dużym doświadczeniem i poszukiwanymi na rynku kompetencjami. Cenią pracę i z zaangażowaniem wykonują zawodowe obowiązki. Mają też dojrzałość, o którą trudno w młodszym wieku, a która przekłada się na ich efektywność oraz podejmowane w pracy decyzje. Dysponują dużą ilością czasu dzięki któremu bardziej skupiają się na życiu zawodowym, mając dawno za sobą etap zakładania rodziny i wychowywania dzieci.

Seniorzy nie ukrywają, że jednym z największych bodźców do podjęcia pracy wciąż pozostają kwestie finansowe. Trudno się dziwić. Jak wskazuje GUS, statystyczna emerytura w Polsce wynosi średnio 2150 zł brutto. Tymczasem wydatków nie brakuje. Seniorzy wydają większość świadczeń emerytalnych na comiesięczne opłaty (np. czynsz), bieżące wydatki (np. zakupy spożywcze) oraz leki. Zatem Ci, którzy czują się nadal sprawni chętnie podejmują się pracy zarobkowej.  

Należy pamiętać, że aktywność zawodowa i społeczna osób starszych jest również szansą na stworzenie przez nich nowych relacji międzyludzkich, co przeciwdziała ich izolacji i samotności, dostarcza im satysfakcji oraz poczucia, że są potrzebni i mogą wiele dać innym. Taka aktywność to dla seniorów także możliwość rozwoju, zdobywania nowych doświadczeń życiowych, kompetencji ułatwiających im codzienne życie. Bierność w życiu zawodowym, ograniczenie kontaktów międzyludzkich ewidentnie przyczynia się do pogorszenia kondycji psychicznej i fizycznej osób starszych. I odwrotnie, wszelkie działanie (w sferze zawodowej czy społecznej) jest dla nich nie tylko sposobem zachowania dobrej formy, lecz także możliwością budowania swojego prestiżu, określeniaswojej roli we wspólnocie, także rodzinnej oraz sprawia, że czują sie oni dłużej w sile wieku.

Wykorzystanie potencjału tkwiącego w dojrzałych pracownikach powinno przynieść wiele korzyści obydwu stronom. Lepiej pomyśleć o tym już teraz i zacząć tworzyć odpowiedni system szkoleń i rektrutacji, tym bardziej, że starzenie się społeczeństwa w dłuższej perspektywie może wymusić na przedsiębiorcach zatrudniania osób coraz bardziej zaawansowanych wiekowo.

Nestor24 wierzy w wysoki potencjał ludzi w wieku 60+! Dlatego często zatrudniamy do opieki nad osobami potrzebującymi Panie na emeryturze, które fantastycznie sprawdzają się w roli opiekunek, towarzyszek dnia i osób wspierających. Są cierpliwe, emptatyczne, potrafią wsłuchiwać się w potrzeby innych. Dzięki temu nawiązują bardzo dobry kontakt z naszymi Podopiecznymi, relacje te oparte są na wzajemnym zaufaniu i dają poczucie bezpieczeństwa i troski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *