Sprawianie radości seniorom. Jaki prezent dla seniora?

Poza wieloma dolegliwościami, które towarzyszą osobom starszym, to co im najbardziej doskwiera, to samotność. Często czują się oni mniej potrzebni, nieco zapomnieni i spragnieni są kontaktu z bliskimi. Pamięć o nich podczas mniejszych i większych świąt sprawia, że ponownie odzyskują blask w oku, a to dodaje im sił na codzienne przeżywanie dni z większą radością. Seniorzy nie oczekują wymyślnych, materialnych prezentów, a najlepsze co możesz im zaoferować to wspólnie spędzony czas i gromadzenie nowych wspomnień i przeżyć. Poniżej przedstawimy kilka pomysłów, które pomogą przywrócić uśmiech na twarzy seniora i poprawić mu nastrój.

Czas z najbliższymi – najcenniejszy prezent

Wiadomo, że każdy ma własne życie, a masa codziennych obowiązków nie pomaga w tym, aby znaleźć choć chwilę na wizytę u babci, dziadka czy starszej ciotki. Żyjemy w wiecznym niedoczasie i trudno nam znaleźć choć chwilę dla siebie, a co dopiero na spotkanie z krewnymi. Opieka nad seniorem wymaga ogromnej ilości czasu i niestety nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Ważne, aby znaleźć choć chwilę w napiętym grafiku. Jeśli jednak pragniesz podarować mu wyjątkowy prezent, to właśnie wspólne spotkanie będzie tym, co zachwyci go najbardziej. Niezależnie od tego czy będzie to jedynie rozmowa podczas herbatki czy wspólny spacer – ten gest z pewnością zostanie doceniony.

Pomóż rozwinąć zainteresowania

Każdy senior ma swoje pasje i zainteresowania, które czasami przetrwały nawet pomimo upływu lat. Jeśli wiesz co lubi robić Twój bliski w wolnym czasie, to postaraj się dopasować do tego prezent. Może być to książka, bilety do muzeum czy teatru, a nawet nowe druty do dziergania. Nie chodzi tutaj jedynie o sam materialny prezent. Taki gest pokaże, że doceniasz tę osobę, znasz ją i szanujesz jej pasję.

Obudź dawne wspomnienia

Seniorzy uwielbiają wspominać dawne przeżycia i przytaczać anegdotki z różnego rodzaju wydarzeń rodzinnych. Z czasem jednak ich pamięć może płatać figle, a wspomnienia zacząć rozmywać się. Te zatrzymane w postaci zdjęć czy filmów nie umknął ich pamięci. Stworzenie fotoalbumu czy pamiątkowego nagrania z życia osoby starszej to wspaniały prezent, który z pewnością wywoła uśmiech na twarzy. Takie pamiątkowe zdjęcia to także świetne narzędzie do przeprowadzania rozmów z seniorem i sposób na zgłębienie tajników rodzinnej przeszłości. Dzięki zdjęciom, nawet po naszej wizycie, osoba starsza będzie mogła samodzielnie powracać do tych wspomnień, kiedy poczuje się samotnie.

Prezenty, które ułatwią codzienne funkcjonowanie

Jeżeli poszukujesz wyjątkowego prezentu na specjalną okazję taką jak urodziny, imieniny lub święta, to postaw na rzeczy, które pomogą seniorowi w codziennym funkcjonowaniu lub ułatwią mu powrót do pełnej sprawności. Dopasuj także podarunek do jego aktualnych potrzeb. Być może należałoby wymienić materac w łóżku na nowy lub dokupić matę nawierzchniową, aby spało mu się wygodniej na kanapie. Dobrym pomysłem jest też zakup maty masującej, która pozwoli na chwilę relaksu. Tak naprawdę niezależnie od tego czy będzie to sprzęt pozwalający na chwilę relaksu czy też ulubiona herbata czy kawa, wystarczy, że będzie to prezent od serca.