Aktywność fizyczna seniorów – korzyści dla zdrowia

Myśląc o osobie starszej widzimy babcię siedzącą z herbatą w fotelu przy telewizorze czy dziadka czytającego gazetę. Taki obrazek w naszej pamięci nie wziął się znikąd. Większość starszych osób właśnie w ten sposób spędza swoje dni. Ewentualna aktywność fizyczna polega na pójściu do sklepu czy do sąsiadki piętro wyżej. Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa dla utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia w późniejszym wieku. Dlatego seniorzy powinni włączyć dostosowaną do ich wieku aktywność fizyczną i regularne ćwiczenia do codziennego planu dnia. 

Sposób na zdrowie fizyczne

Ciało człowieka funkcjonuje podobnie do maszyny – aby wszystko działało sprawne, wymaga ciągłego użytkowania i rozruchu. W przeciwnym wypadku poszczególne elementy zaczną się sypać, pociągając za sobą kolejne. Nasze ciało potrzebuje stałej aktywności fizycznej, aby zachować zdrowie i witalność. Dlaczego? To proste – gdy nie używasz swojego ciała regularnie, jego funkcje zaczynają się pogarszać. Twoje mięśnie osłabiają się, kości stają się kruche, a serce i płuca tracą na wydajności.

Regularna aktywność pomaga utrzymać dobrą kondycję fizyczną oraz sprzyja utrzymaniu zdrowia psychicznego. Poprawia wydolność organizmu, wpływa pozytywnie na układ krwionośny oraz zmniejsza ryzyko chorób serca. Ponadto, dzięki ćwiczeniom, seniorzy mogą utrzymać dobrą sprawność, co pozwala na samodzielne wykonywanie codziennych czynności i uniezależnienie się od pomocy innych.

Faktem jest, że seniorzy nie zawsze mają ochotę uprawiać taką aktywność fizyczną samodzielnie, a wysłanie ich na zorganizowane zajęcia może spotkać się z oporem. Ważne jest, aby szanować ich decyzję i nie robić nic wbrew ich woli. Aktywność ma być formą relaksu i odpoczynku, nie mogą więc czuć się do tego zmuszani. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie poświęcić im czasu i wspomóc w tym planowaniu aktywności, być może dobrym pomysłem jest skorzystanie z ośrodka, w którego ofercie jest opieka nad osobami starszymi. Tam pracują doświadczone opiekunki, które doskonale znają potrzeby seniorów i potrafią zorganizować im zajęcia fizyczne dostosowane do ich możliwości, potrzeb i zainteresowań.

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to forma relaksu

Każdy rodzaj aktywności na na świeżym powietrzu to nie tylko sposób na wzmocnienie swojego ciała, ale również doskonała metoda na odprężenie się i zrelaksowanie po stresującym dniu. Wyobraź sobie, że spacerujesz wśród malowniczych krajobrazów, słuchając śpiewu ptaków i wiatru w gałęziach drzew. Czujesz wiatr we włosach i na twarzy, a zapach lasu lub morza działa na zmysły i pozwala oderwać się od codziennych trosk. To wspaniały sposób na zmniejszenie poziomu stresu i poprawę samopoczucia, a jednocześnie jest to forma aktywności, która pozytywnie wpływa na zdrowie. Takie połączenie relaksu i korzyści zdrowotnych sprawia, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest idealną opcją dla seniorów, którzy chcą zadbać o swoje ciało i umysł.