Jak zorganizować czas osobie starszej?

Czas osób aktywnych zawodowo jest wypełniony przeważnie po brzegi. Zaczynają dzień jeszcze przed świtem, a kończą w godzinach popołudniowych. Nie zostaje go zbyt wiele na relaks, spotkania z rodziną czy przyjaciółmi. Wtedy nie ma też problemu z organizacją dnia – harmonogram tworzy się praktycznie sam. Problem pojawia się wtedy, kiedy odpada jedno z najbardziej czasochłonnych zadań, czyli praca. Z taką sytuacją boryka się cała masa seniorów. Niektórym przeorganizowanie dnia przychodzi naturalnie, a inni mają z tym problem i zwalniając tempo życia popadają w lekkie załamanie. To właśnie moment, w którym powinien wkroczyć opiekun i pomóc w organizacji dnia. Twoim celem jest zorganizowanie czasu tak, aby móc cieszyć się wspólnymi chwilami pełnymi radości i uśmiechu.

Wspólny czas to najcenniejsze co możesz zaoferować

Osoby starsze są nieco mniej aktywne i sprawne, co jednak nie oznacza, że należy całkowicie wyłączyć je z życia towarzyskiego, wręcz przeciwnie. Oczywiście wszystko zależy od stanu zdrowia seniora, jednak dobrym sposobem na spędzenie wspólnego czasu są różnego rodzaju gry planszowe. To forma aktywności, która nie tylko poprawi rodzinne więzi, ale także pomoże seniorowi w ćwiczeniu sprawności intelektualnej. Pamiętaj jednak, aby dopasować poziom gry do jego możliwości. Aktywnością, która ćwiczy mózg, poprawia pamięć i rozwija koncentrację, jest także układanie puzzli. Tutaj pomocne mogą być duże elementy, które znajdziesz w układankach dla dzieci. Wybór jest ogromny, więc z pewnością znajdziesz odpowiedni zestaw dla Twojego bliskiego.

Wiele starszych osób uwielbia różnego rodzaju prace manualne. Jeśli tylko senior jest w stanie je wykonać i wykazuje chęć do tworzenia czegokolwiek, warto rozwijać tę pasję. Po pierwsze pomaga to w codziennym treningu koncentracji i kreatywności, a dodatkowo pomaga zabić wolny czas. Tutaj inspiracją mogą być różnego rodzaju aktywności wykonywane przez dzieci w przedszkolu. Ważne, aby nie zmuszać do niczego seniora. Te prace manualne mają stanowić dla niego rozrywkę i być sposobem na miłe spędzenie czasu, a nie elementem który wywołuje frustrację. Aby tego uniknąć, zapytaj się o to co chciałby robić i jak, nie narzucaj swojej wizji. Wspólne wykonywanie ozdób na święta czy kartek urodzinowych pomoże poczuć się osobie starszej docenionym i potrzebnym.

Zadbaj o spotkania z innymi osobami

Niewiele osób jest w tak komfortowej sytuacji, że może całkowicie poświęcić swój czas na opiekę nad seniorem. Każdy ma swoje obowiązki i życie. Pamiętaj jednak, że kiedy Ty wychodzisz na kilka godzin z domu do pracy, wtedy starsza osoba czuje się najbardziej samotna. To szczególnie uciążliwa sytuacja dla tych seniorów, którzy nie do końca radzą sobie z codziennymi obowiązkami i potrzebują wsparcia. Wsparciem w tej kwestii może być opieka nad osobami starszymi. To bardzo elastyczna opcja, która daje szereg możliwości. Możesz poprosić o wsparcie nad seniorem w określone dni, a także dopasować liczbę godzin. Forma spędzania czasu jest także dowolna. Jeśli chcesz, opiekunka może zapewnić osobie starszej aktywność fizyczną, pójść z nią na spacer czy wspólnie ulepić pierogi. Jednym słowem zrobić wszystko to, na co Ty nie masz czasu, a bardzo byś chciał.