Pielęgnacja osoby leżącej – o czym należy pamiętać?

Skomplikowane złamanie, udar, wylew czy choroby degeneracyjne w postaci Alzheimera i Parkinsona często na stałe przykuwają naszych bliskich do łóżka. Opieka nad osobą leżącą to zadanie niełatwe i często mające ogromny wpływ na nasze życie codzienne. Oto kilka porad, które znacznie ułatwią nam codzienną pielęgnację chorego i w dalszej perspektywie pozwolą nam na jej lepszą organizację.

Karmienie osoby leżącej

Ponieważ nasz podopieczny często nie jest w stanie jeść samodzielnie, odpowiedzialność za jego wyżywienie spoczywa w całości na nas. Ułóżmy chorego w pozycji półsiedzącej – to zmniejszy ryzyko zachłyśnięcia się pokarmem i sprawi, że zarówno choremu, jak i nam będzie wygodniej. Do napojenia chorego stosujmy kubek z dzióbkiem lub słomką. Dobrym rozwiązaniem jest kubek dziecięcy. Ważne, by karmienie chorego odbywało się powoli i z zapewnieniem mu maksymalnego komfortu.

Mycie i pielęgnacja skóry chorego

Codzienna pielęgnacja osoby leżącej oraz dbanie o jej higienę często nastręcza wielu problemów. Jeśli stan naszego podopiecznego pozwala na kąpiel w łazience, spróbujmy go do tego przekonać. Nigdy jednak nie zmuszajmy chorego do czynności, których nie chce wykonywać. Jeśli nie chce lub nie może przejść do łazienki, musimy umyć go w łóżku.

By wykąpać chorego w łóżku, potrzebujemy:

  • miski z ciepłą wodą
  • myjki lub gąbki
  • mydła
  • dzbanka z wodą do opłukania włosów
  • prześcieradła kąpielowego
  • poszwy, którą przykrywamy chorego na czas mycia
  • folii, którą zabezpieczamy łóżko przed wilgocią.

Mycie zaczynamy od głowy, pod którą podkładamy przykryty folią ręcznik. Drugi koniec folii powinien znajdować się w pustej misce, do której będzie spływać woda. Po umyciu włosów zajmujemy się higieną twarzy, ramion, klatki piersiowej, nóg i stóp. Do mycia okolic intymnych leżącego pacjenta musimy koniecznie wymienić wodę.

Podczas zmiany pampersów powinniśmy zawsze przemywać chorego i w zależności od rodzaju zawartości pudrować go lub nacierać kremem.

Równie ważna jest higiena jamy ustnej. Zadbajmy o nią, stosując preparaty do płukania ust, a także regularnie myjąc zęby lub protezę chorego.

Skóra chorego powinna być zawsze czysta, sucha i natarta kremem przeciw odleżynom. Stosujmy specjalistyczny krem lub spray do skóry osób leżących. Pamiętajmy, by nigdy nie nakładać kremu na brudną lub wilgotną skórę.

Aby zapobiec odleżynom, powinniśmy też często zmieniać ułożenie chorego w łóżku. Jeśli odleżyna już powstała, natrzyjmy ją pianką myjącą i zabezpieczmy specjalnym plastrem.