Jakie kwalifikacje musi posiadać opiekun dla seniora?

Osoby starsze, bardzo często schorowane, potrzebują profesjonalnej opieki. Komu powierzyć opiekę nad seniorem? Jakie kwalifikacje musi mieć opiekun osób starszych? Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych wymogów.

1. Wykształcenie kierunkowe

Wskazane jest, aby osoba zajmująca się opieką domową nad seniorem miała wykształcenie techniczne na kierunku opiekuna medycznego osób starszych lub wykształcenie wyższe na kierunku takim jak pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, fizjoterapia czy psychologia.

Wykształcenie w tych kierunkach jest ważne, ponieważ uczy przyszłych opiekunów metodyki pracy opiekuńczej oraz sposobów na aktywizację społeczną osób starszych. Opiekunowie dla seniorów przygotowywani są pod kątem psychologii i socjologii, by lepiej rozumieli zachowania oraz potrzeby podopiecznych.

Zawody medyczne pozwalają na profesjonalną opiekę nad osobą starszą, która wymaga wsparcia przy przyjmowaniu leków lub zastrzyków. Wyspecjalizowani fizjoterapeuci pomogą w poprawie formy osób leżących oraz uaktywnią fizycznie niedomagających ruchowo seniorów.

2. Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej

Opiekun osoby starszej musi wiedzieć, jak jej pomóc w sytuacji kryzysowej. Jest on bowiem osobą, która znajduje się najbliżej seniora i może mu najbardziej pomóc w pierwszych chwilach niedoczynności. Kurs pierwszej pomocy, obejmujący masaż serca czy zdolność do zatamowania krwotoku to podstawy, które profesjonalny opiekun powinien znać i potrafić wykonać. Dzięki nim możemy być pewni, że nasza bliska osoba znajduje się pod prawidłową opieką, która będzie w stanie mu pomóc przed przyjazdem służb ratowniczych.

3. Doświadczenie

Nie jest to czynnik konieczny, lecz ułatwiający. Doświadczenie pozwala na dokładniejsze zrozumienie osoby starszej, dzięki czemu opiekun może sprawniej do niej dotrzeć i w rezultacie jej pomóc. Szczególnie ważne jest w doborze właściwych metod i technik postępowania z seniorem. Doświadczenie w pracy z różnymi przypadkami niepełnosprawności pozwoli na głębszą ocenę stanu seniora i wybór trafniejszej metody na udzielenie wsparcia.

4. Odpowiednie cechy osobowości

Nie są to kwalifikacje, które można nabyć, więc warto pamiętać, że nie jest to zawód dla wszystkich. Opiekun dla seniora powinien charakteryzować się przede wszystkim cierpliwością, empatią oraz dużą odpornością psychiczną na stres. Musi być także osobą komunikatywną, konsekwentną i dbającą o swoich podopiecznych.

Seniorzy w towarzystwie opiekunów muszą mieć poczucie stabilizacji oraz bezpieczeństwa, które zapewnią im spokój ducha na każdej płaszczyźnie życia.