Utrata pełnej sprawności, brak siły, zapominanie o tym, co miało się zrobić czy o wzięciu leków – to pierwsze oznaki tego, że potrzebujemy stałej pomocy kogoś bliskiego w codziennym funkcjonowaniu. Opieka nad seniorem w gronie najbliższych nie zawsze jest możliwa – w takim wypadku warto zgłosić się do profesjonalistów.
Starzejemy się każdego dnia, choć u każdego z nas cały proces przebiega inaczej. Trudno zdefiniować oznaki starzenia, a tym samym określić kiedy tak naprawdę potrzebujemy stałej pomocy. Niektóre z objawów mogą być wynikiem choroby, inne urazów, a inne wynikać po prostu z samotności. Symptomy można też łatwo przeoczyć, bez względu na to czy spędzamy z seniorem dużo czy mało czasu – warto jednak reagować od razu, gdy tylko je spostrzeżemy.
W jakich sytuacjach senior potrzebuje wsparcia?
To, co jest najbardziej charakterystyczne dla wielu osób starszych to brak sił. Zrobienie codziennych zakupów, utrzymanie w domu porządku stają się czynnościami wymagającymi, trudnymi. Często dochodzą do tego różne schorzenia, które powinny być wspierane odpowiednią dietą czy regularnymi spacerami – wiele osób starszych pomimo teoretycznego czasu na emeryturze, nie umie pogodzić ze sobą tych czynności.
To jeden z pierwszych objawów, które świadczą o tym że senior potrzebuje wsparcia. Oczywiście, w miarę możliwości możemy mu je zapewnić – pomagając w porządkach, przygotowując posiłki czy wychodząc na wspólny spacer. Czasem jednak zmuszeni jesteśmy do pracy w innym mieście, albo natłok obowiązków w pracy skutecznie wysysa z nas wszystkie siły. Nie musimy mierzyć się ze wszystkim sami – z pomocą przychodzi tu opieka osób starszych prowadzona przez profesjonalistów.
Kiedy zapewnić seniorowi opiekę osób trzecich?
Im mniej siły ma nasz podopieczny, im mniej czasu sami jesteśmy wstanie mu poświęcić, tym większe prawdopodobieństwo, że powinniśmy poprosić o pomoc wykwalifikowaną kadrę do opieki. Opieka seniora to nie tylko zmienianie opatrunków czy pilnowanie przyjmowania lekarstw, ale także towarzystwo do wspólnego spędzania czasu, pomoc w codziennych obowiązkach, a także pomoc w zrobieniu podstawowych zakupów.
Opieka osób starszych w domu to również wsparcie dla seniorów zmagającymi się z chorobami czy przechodzącymi rekonwalescencję – wykwalifikowany personel pomoże w codziennych zadaniach zdejmując z nas ciężar odpowiedzialności.
Zastanawiasz się, czy to już czas by poprosić o wsparcie? Poniżej przedstawiamy listę problemów, z jakimi mierzą się seniorzy. Jeśli uważasz, że któryś z tych punktów dotyczy twoich bliskich, może już czas pomyśleć o pomocy w domu?
Opieka dla osób starszych w domu to wsparcie między innymi dla seniorów, którzy:
- zmagają się z chorobą utrudniającą poruszanie, wykonywanie codziennych obowiązków;
- przechodzą rekonwalescencję po zabiegach i operacji;
- ze względu na wiek czy przebyte choroby mają trudności ze sprzątaniem, gotowaniem czy robieniem zakupów;
- którzy czują się samotni i potrzebują wsparcia w codziennych spacerach czy rozmowie;
- wymagają stałej opieki do zmiany opatrunków, pomocy w higienie.
To, co najważniejsze – opieka w domu nie wymaga zmiany miejsca zamieszkania, co zdecydowanie wpływa pozytywnie na ogólne samopoczucie seniorów. Dodatkowo nie utrudnia odwiedzin czy wspólnego celebrowania ważnych chwil, bowiem opieka nad seniorem prowadzona jest w różnych pakietach i na godziny – możesz zatem dostosować ją do potrzeb swoich i swoich najbliższych.