Jak opieka nocna wpływa na bezpieczeństwo i komfort seniorów?

W pewnym wieku wykonywanie podstawowych czynności przychodzi z coraz większym trudem – podobnie, jak dzieci wymagamy opieki niemal przez całą dobę. Nie zawsze jest to możliwe – ze względu na brak bliskich, albo na ich pracę, która nie pozwala im na pełne zaopiekowanie się najbliższymi. Rozwiązaniem są też domy opieki, ale to temat dla wielu kontrowersyjny, poza tym zgodnie ze starym przysłowiem – starych drzew się nie przesadza. Co robić w takim wypadku, szczególnie nocą?

Domy spokojnej starości czy domy pomocy społecznej nie są jedynym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na właściwym zapewnieniu bliskim właściwej opieki – opieka domowa to rozwiązanie wygodne dla wszystkich domowników, a co najważniejsze może odbywać się w różnym wymiarze godzin, dostosowanym do naszych i bliskich potrzeb.

Nocna opieka domowa – co to jest i kiedy warto skorzystać?

Nocna opieka nad seniorem to nic innego, jak obecność wykwalifikowanego personelu w domu osoby starszej, bez narażania go na zmianę miejsca zamieszkania. Dba on o to, aby senior w odpowiednim momencie przyjął leki, zmienia opatrunki, pomaga też w kąpieli oraz w drobnych pracach domowych.

Opieka dzienna i nocna różnią się zakresem obowiązków, ale nierzadko obecność osoby pomagającej przy seniorze jest niezbędna – szczególnie gdy to czas, w którym należy podawać leki, kroplówki czy zmieniać opatrunki. Warto z takiej pomocy korzystać, jeśli sami musimy odetchnąć i wyspać, ale także jeśli zmiany w pracy wymagają od nas nocnej gotowości.

Jak opieka nocna wpływa na seniorów?

Wraz z utratą pełnej sprawności seniorzy często czują się zagubieni, zaczynają się obawiać wykonywania pewnych czynności. Opieka do osoby starszej jest formą wsparcia – to bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, pewność że ktoś w domu zareaguje w odpowiednim momencie, gdy coś się po prostu stanie.

Nocna opieka zdrowotna jest szczególnie istotna w przypadku osób, które zmagają się z chorobami – na przykład nie są wstanie samodzielnie wstać do toalety. W takim wypadku osoba zajmująca się seniorem pomoże w załatwieniu podstawowych potrzeb lub gdy dojdzie do wypadku – szybko zdejmie pościel i zajmie się podstawą higieną.

Obecność nocnej pomocy nie oznacza, że jest ona niezbędna – w wielu wypadkach seniorzy po prostu doceniają obecność drugiego człowieka, który czuwa nad ich bezpieczeństwem. To nie tylko poprawia ich komfort, ale ma też bezpośrednie przełożenie na ogólne samopoczucie i zdrowie.

Nocna opieka nad osobą starszą to krok w stronę zapewnienia pełnego bezpieczeństwa i poprawa samopoczucia osób starszych, co nierzadko wpływa także na ich radość z życia. Nie musisz szukać miejsca w domu spokojnej starości czy DPS gdy potrzebujesz wsparcia – opieka w domu to doskonały kompromis.